:: pol :: eng :: de ::

Biografia

Uwaga, otwiera nowe okno. Drukuj

Bartłomiej Nizioł

Urodził się w 1974 roku w Szczecinie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 5 lat.

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej następnie naukę swą kontynuował pod kierunkiem prof. Pierre Amoyal`a w Conservatoire de Lausanne. Swoje umiejętności gry na skrzypcach rozwijał także na licznych kursach muzycznych pod okiem takich znakomitych profesorów jak Zachar Bron, Ruggiero Ricci, Herman Krebbers czy Michael Frischenschlager. Jest laureatem pierwszych nagród na najbardziej liczących się międzynarodowych konkursach skrzypcowych w Poznaniu, Adelajdzie, Pretorii, Brukseli, Paryżu.

Bartłomiej Nizioł został trzykrotnie nagrodzony Fryderykiem za nagranie utworów Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz i Eugene Ysaye'a. Jako solista występował z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, Berlińska Orkiestra Symfoniczna, NDR w Hanowerze, SWR w Kaiserslautern, Radio France w Paryżu, Englisch Chamber, London Symphony, Tonhalle w Zurychu, Edmonton Symphony i wiele innych.

Koncertował we wspaniałych salach w Paryżu - Salle Playel, Londynie-Barbican Center, Berlinie-Filharmonia, Tokio-Suntory Hall, Wiedniu - Konzerthaus, Moskwie - Konserwatorium Muzyczne.

Jako kameralista występował z tak znakomitymi artystami jak Elisabeth Leonskaja, Pinchas Zuckermann czy Sol Gabetta. W 2011 z wielkim powodzeniem zadebiutował wraz z Marthą Argerich na Festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie.

Artysta regularnie współpracuje z wybitnym kompozytorem muzyki filmowej Vladimirem Cosmą. Owocem współpracy jest nagranie “Concerto de Berlin” pod batutą kompozytora.

Od roku 1995 artysta mieszka w Szwajcarii. W latach 1997-2003 był koncertmistrzem Orkiestry Tonhalle, a od roku 2003  koncertmistrzuje Orkiestrze Zuryskiej Opery.

Artysta jest primariuszem powstałego w 2010 roku Valentin Berlinsky Quartet.

Bartłomiej Nizioł był dwukrotnie jurorem Konkursu im H. Wieniawskiego oraz w 2011 konkursu Instrumentalmusik-Wettbewerb, Migros-Kulturprozent w Zurychu.

Od września 2008 jest profesorem Hochschule der Künste Bern.

Gra na instrumencie Guarnerius del Gesu z roku 1727.